Asarda Son Seçim Anketi

07 Haziran 2018

Asarda son seçim anketi yayınlandı.

Asarda 21-22 Haziran tarihlerinde  kendi finansmanı ile onlineveri anket sistemi üzerinden Türkiye genelinde  5.500 kişi ile anket yaptı. 

İnternet üzerinden katılımı devam ederken katılımcı sayısı 10.000 kişiye ulaştı.

Mayıs ayından itibaren sürekli seçmenin nabzını tutan asarda kararsızların %3 bandına düştüğü son seçim anketi sonuçlarını SeçmenNeDedi aracılığıyla kamuoyu ile paylaştı.

Demografik olarak ülke genelini temsil edecek ve 1 Kasım seçimlerini referans alacak şekilde tabakalı örneklem tekniğinin kullanıldığı araştırmada bir önceki araştırmalara oranla kararsızların azalmış olması dikkat çekici boyutta. 

Katılımcıların demografik dağılımlarına baktığımızda.

Cinsiyet dağılımı

Yaş dağılımı

Öğrenim durumları dağılımı

 

Katılımcılara 24 Haziran seçimlerinde gerek milletvekilliği için gerekse Cumhurbaşkanlığı için eğilimleri sorulmuş olup kararsız seçmenlere ikinci bir soru olarak oy verme eğilimleri veya kendilerini yakın hissettikleri parti ve Cumhurbaşkanı adayı tekrar sorulmuştur. 

Kararsızlarda oransal dağılım gerçekleştirilmemiş olup kararsızların kendilerini yakın hissettikleri parti ve adaylar sorulmuştur.  

Kararsız seçmenlerin ikinci cevaplarına göre dağılım yapılan ankette milletvekili seçimlerinde kararsız seçmen oranı %4 olup Cumhurbaşkanlığında bu oran %3 bandındadır. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde %3 bandındaki kararsız seçmen kitlesinin büyük çoğunluğu MHP seçmeni olup ağırlıklı olarak eğilimin Recep Tayyip Erdoğana olacağı öngörülmektedir. Sonucu kararsız seçmen belirleyecektir. 

Bu dağılımlara göre milletvekili seçim sonuçları grafiklerde sunulmuştur.

24 Haziran Milletvekili oy tercihleri

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı oy tercihleri

Kararsızların oransal dağılımı ile Recep Tayyip Erdoğanın oyu %51 bandına ulaşırken kararsızların ağırlığı MHP seçmeni olunca bu oran %52 bandında öngörülmektedir. 

 

Ersin Öztürk Sosyolog

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.