Konya Tabip Odası Hekimler Araştırması

04 Aralık 2018

Konya Tabip Odası hekimler araştırması. Hekimler aşırı iş yükünden şikayetçi

Sağlık

Konya tabip odası olağan dışı ama çok daha önce yapılması gereken bir araştırma yaparak hekimlerin sosyal yönlerine dokundu. Başkan Dr. Seyit Karaca ve yönetimi araştırmaya büyük öne verdiklerini belirterek strateji çalışmalarında rehber niteliği taşıyacağını ifade etti.

 

Sağlık denilince aklımıza değerli hekimlerimiz gelmekte. İlaç firmaları, Medikal firmaları hekimlere yönelik araştırmalar yaparak pazarladıkları ilaçlar, medikal ürünler ve sağladıkları hizmetler ile ilgili sürekli olarak hekim düşünceleri takip etmektedir.

Konya Tabip Odası yeni yönetimi göreve geldikten sonra hitap ettiği hekimleri en iyi şekilde tanımak, sorunlarını anlamak ve hekimlerin isteklerine göre stratejiler geliştirmek amacı ile Konya’da görev yapan hekimlerin tamamına bağımsız bir araştırma şirketi Asarda vasıtası ile ulaştı. Asarda yüz yüze, mektup, sms, sosyal medya, telefon, e-posta gibi çeşitli yöntemlerle hekimlere ulaşarak yaklaşık yarım saat süren anket formunu 325 hekimin doldurmasını sağladı.

Detaylı olarak gerçekleştirilen araştırmada şu konu başlıkları sorgulandı;

  • Sağlıkta dönüşüm sürecinde uygulanan politikaları başarılı bulma düzeyi
  • İşyeri ve çalışma koşulları ile ilgili değerlendirme
  • Meslek hayatında şiddet
  • Konya tabip odasının faaliyetlerinin yeterliliği ve beklentiler

Araştırma sonuçları Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca tarafından basın kuruluşları vasıtası ile kamuoyu ile paylaşılarak hekimlerin istek ve sorunları gündeme taşındı.

Araştırmadan elde edilen çarpıcı sonuçlardan bazıları;

Hekimlerin %44’ünün birinci dereceden yakınında hekim var iken %56’sının birinci dereceden yakınları hekimlik mesleğini tercih etmemiştir.

Doktorlar meslektaşlarına muayene için gittiklerinde meslektaşlarının kendilerine yaklaşımından %95 oranında memnundur.

Hekimlerin sağlık alanındaki çeşitli unsurlardan memnuniyetsizlik düzeyine baktığımızda aşırı iş yükü, hekim örgütlenmelerinin yetersizliği, koruyucu hekimlik hizmetlerinin önemsenmeyişi, tıp eğitiminin yetersizliği gibi konulardan memnun olmadıklarını görmekteyiz.

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.