Konya Yerel Seçim Anketi

16 Kasım 2018

Konya 31 Mart 2019 Yerel seçim anketi sonuçları.

Asarda seçmen ne dedi için internet üzerinden onlineveri anket sistemi ile ve sahada yüz yüze  Konya genelinde 31 ilçeyi kapsayacak kapsamlı bir anket gerçekleştirdi.

Araştırmada sorgulanan konu başlıkları şu şekildedir;

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek istersiniz?
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi için hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Bu gün bir gene seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Mevcut Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'a oy verme eğiliminiz nedir?

Konya genelinde 31 ilçede her ilçeyi temsil edecek düzeyde gerçekleştirilen anket çalışmasında analiz yapılırken Konya demografik yapısını temsil edecek düzeyde örneklem ve kota uygulanmış olup toplamda 12.000 kişi ile görüşme gerçekleştirilmiştir.

Katılımcıların demografik özelliklerine bakacak olur isek.

 Konya'da 31 Mart 2019 yerel seçimleri için oy verme eğiliminde "Adaya göre oy veririm" diyenlerin oranı %18 bandında iken kararsızların oranı %10 bandındadır. 

Aday faktörünü devre dışı bırakmadan kararsızların oransal dağılımı ile Konya yerel seçim eğiliminde AK Parti %45,8 ile ilk sırada yer alırken onu %18,9 ile MHP takip etmektedir. Konya yerel seçim eğiliminde diğer partilerin oy oranları ise %10 bandının altındadır.

Mevcut Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'a oy verme eğilimine baktığımız zaman katılımcıların %75 oranında mevcut başkana oy verme eğiliminde olduğunu görmekteyiz.

Başkan Altay seçmenler nezdinde %75 başarı oranına sahip olup başarılı bulan seçmenler aynı oranda farklı siyasi eğilimlerde olsalarda Başkan Altay'a oy verme eğilimindedir.

%75'lik kısımın kendi içinde dağılımına baktığımızda %50 bandındaki seçmen oy veririm şeklinde ifade ederken %25'lik seçmen oy verebilirim şeklinde kendini ifade etmektedir. Burada Başkan Altay'ın oyu %50 ile %75 arasında geçmektedir. Başkan Altay'ın özellikle oy verebilirim diyen %25'lik seçmeni ikna etmesi ve oylarını alması gerekmektedir. 

 

Ersin Öztürk Sosyolog

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.