Trafik

14 Haziran 2018

Trafikte levhalara ne kadar dikkat ettiğimizden daha önemlisi anlamlarını ne kadar biliyoruz.

Trafikte sağlıklı bir şekilde yol almak, diğer sürücüler veya yayaların hayatını tehlikeye atmadan hedefimize ulaşmak için trafik kuralları ve bu kuralların yollarda anlatıldığı levhalar büyük önem taşımaktadır.

Bu durumda karşımıza iki soru çıkıyor birincisi trafik levhalarına ne oranda dikkat ediyoruz ve bu soru ile bağlantılı olan ikinci sorumuz da bu levhaların anlamlarını ne oranda biliyoruz.

Asarda 2018 yılı içerisinde trafik bilinci ve trafik kültürünü tüm detayları ile çeşitli araç sürücüleri üzerinde araştırdı. Çeşitli kural, kültür ve trafik levhalarının bilinirliğinin sorgulandığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Trafik levhaları içerisinde öyle bir tanesi var ki hayati önem taşıyan ve sürücülerin büyük çoğunluğu tarafından bilinmeyen 3 köşesi olan ilginç levha. Dönel kavşaklarda bulunan bu levhanın öncesinde de dönel kavşağa yaklaşıldığını belirten bir uyarı levhası, akabinde 3 köşeli ilginç levha bulunmakta. 

 

Bu iki levhanın bulunduğu yerlerde birçoğumuz dikkat etmediğimiz gibi daha üzücü olanı ise anlamlarını bilmiyoruz. Birçok şehirde bu anlam bilmemenin farkında olan yerel yöneticiler 3 köşesi olan levhanın içine bu cehaletimizi haklı olarak yüzümüze vurarak "YOL VER" yazmalarına rağmen sahadaki uygulamalarda bilmediğimiz kadar dikkat etmediğimizde net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 

Yol ver levhası bilinirlik ve kurala uyma davranışı:

 

Araştırma sonuçları grafiğinde de görüldüğü üzere sürücülerin yol ver levhasının ne anlama geldiğini bilme oranları %45 iken bu kurala uyma oranları %25 olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Bu doğrultuda " Ağaç yaş iken eğilir. " atasözümüzü bir kez daha hatırlatarak eğitimcilere ve mevcut trafikteki davranışları düzeltmek trafik terörünü azaltarak yok etmek adına yerel yöneticilere ve STK'larına ciddi görevler düştüğünü belirtmek isterim.

 

 

Ersin Öztürk Sosyolog

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.