Trafikte Engelleri Kaldırmak

03 Aralık 2018

Asarda engellilerin gözüyle trafikte sürücüleri değerlendir.

Asarda Konya ilinde 50 görme 50 ortopedik engelli birey ile anket çalışması gerçekleştirdi. Araştırmada "Araç sürücülerinin size karşı davranışları nasıl" şeklinde yöneltilen soruda engelli bireylerin yaklaşık %70'inin sürücülerin duyarsızlığından şikayetçi olduğu tespit edildi.

Gerek trafikte, gerekse sosyal yaşam içerisinde engelli bireylerin kendilerine karşı diğer bireylerin daha duyarlı olmalarını istediklerini gözlemledik.

Asarda yönetim kurulu başkanı Sosyolog Ersin Öztürk anket çalışması öncesinde engelli derneklerinde yaptığı toplantılar ile araştırma dışında farklı gözlemlerde bulundu.

Özellikle engelli bireylerin şu sözüne dikkat çeken Öztürk bu hususta tüm bireyleri duyarlı olmaya davet etti.

"Bizim diğer insanlardan farkımız olduğunu bilsinler ve bize ona göre davransınlar" 

Engelli bireylerin trafikte karşıdan karşıya geçerken gerek sürücülerin gerekse yaya vatandaşların farkındalıklarına o kadar ihtiyaçları var ki. Karşıya geçmeye çalışan görme engelli bir bireyin koluna girerek yardım ettiğinizde veya tekerlekli sandalyedeki birey karşıya geçmeye çalışırken bir anda yaklaşıp izin isteyerek tekerlekli sandalyesini sürmesine yardım ettiğinizde o kadar mutlu oluyorlar ki. 

Engelli bireyler kendilerine acımanızı istemiyor sadece onların farkında olmanızı istiyorlar. Farkında olmak sadece yürekte değil fiziksel ve davranışsal olarak farkında olmak. Yardımcı olmak, öncelik tanımak gerektiğinde elinden tutmak.

Sadece 3 Aralık Dünya Engelliler gününde yayınladığımız mesajlar ile farkındalık oluşturmuyoruz. Şunu iyi bilelim ki 3 Aralık Dünya Engelliler gününde yayınladığımız görsel mesajları Görme engellilerin hiç birisi maalesef göremiyor.

Ersin Öztürk Sosyolog

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.