İstanbul'un en önemli problemi nedir?

19 Kasım 2018

Asarda Türkiye genelinde şehirlerin problemlerini araştırdı İstanbul'da 100 kişiye sorduk

Ülkemizin göz bebeği ve iş dünyasının kalbi olan İstanbul'da işsizlik liste başında yer almaktadır. İşsizlik sorunu yanı sıra kalifiye personel sorunun da aynı oranda yaşandığı İstanbul'da işsizlik sorununun çözülebilmesi için öncelikle kalifiye personel sorununun çözümüne yönelik projeler geliştirilmelidir.

Kalifiye personel ve işsizlik sorununun çözümünde yerel yöneticiler, meslek edindirme kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir.

işsizlikten sonra İstanbul'un ikinci sorunu olarak karşımıza yolları çıkmaktadır. Yol sorunundan yolların bakımsızlığı anlaşılabileceği gibi yetersiz olması da gözlenen sonuçlar arasındadır. 

İstanbul'da altyapı ve kanalizasyon sorunu %13 ile üçüncü sırada yer alırken bun sorunu  %11 ile çevre düzenlemesi ve yeşil alan takip etmektedir.

Araştırmaya katılan Adana, Aydın, Bursa, Denizli, Gaziantep, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kilis, Mersin, Konya, Muğla ve Şanlıurfa gibi iller arasında İstanbul "Güvenlik" sorununun yaklaşık %11 ile en çok yaşandığı ildir. 

Katılımcıların %10'u İşsizlik, yol, altyapı ve çevre düzenlemesinden sonra güvenliği önemli bir sorun olarak belirtmiştir.

 

Asarda "Seçmen Ne Dedi" için Türkiye genelinde internet üzerinden illerin problemlerini araştırdı. Her ilden minimum 100 kişiye sorduk. "İlinizin en önemli problemi nedir?" Çoktan seçmeli olarak yöneltilen soruda vatandaşlar kendi gözlemleri ile illerindeki ön plana çıkan sorunları bizlerle paylaştı. Bizde Seçmen Ne Dedi olarak hem seçmenin sesi olmak hem de illerde yöneticilerin stratejilerine rehberlik etmek amacı ile araştırma sonuçlarımızı kamuoyu ve şehir yöneticileri ile paylaşıyoruz. 

 

Ersin Öztürk Sosyolog

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.