Şanlıurfa'nın en önemli problemi nedir?

19 Kasım 2018

Asarda Türkiye genelinde şehirlerin problemlerini araştırdı Şanlıurfa ilinde 100 kişiye sorduk

Ülkemizin en kalabalık dokuzuncu şehri olan Şanlıurfa’ da yapılan araştırmaya göre şehrin en büyük sorunu olarak işsizlik tespit edildi. Katılımcıların  %31’lik bir kısmı bu sorunun Şanlıurfa’nın en çok görülen problemi olduğunu belirtti. İşsizlik hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin iyileştirmeye çaba sarf ettiği bir sorundur. İşsizliği ortadan kaldırmak için atılabilecek en büyük adım istihdam yaratılmasıdır. İşsizlik ile mücadelede yeni iş ortamlarının oluşturulması ve eğitim sisteminin doğru bir şekilde iş hayatına yansıtılması gerekmektedir. Bu doğrultuda eğitim sisteminin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve yerel yöneticilere kalifiye personel yetiştirme noktasında ciddi görevler düşmektedir.

 

Temel belediyecilik hizmeti olan yol problemleri, yapılan araştırmaya göre şehrin ikinci sorunu olarak belirlendi. Bu problemin çözülmesi ile birlikte şehirde ki yaşam kalitesinin artacağı ve ulaşım sıkıntısının da beraberinde azalabileceğini söyleyebiliriz.

Ülkemiz de kültürel yapı olarak değerli olan Şanlıurfa’nın sorunlarından biri de sosyal ve kültürel faaliyetlerin yetersizliği oldu. Katılımcıların %10’luk bir bölümü bu konuda ki eksikliğe dikkat çekti. Şanlıurfa yerel yönetiminin kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gelişmesi için yenilikçi, vatandaşı sanata ve sanatçıya çekebilen aktiviteler üretmesi beklenmektedir.

 

Türkiye’nin belli kesimlerinde yapılan araştırmamıza göre ilk sıralarda yer alan altyapı ve kanalizasyon sorunu Şanlıurfa’da da görülmektedir. Bu sorunun kesin ve sürekliliği olan çözümlerle giderilmesi gerekmektedir.

 Şanlıurfa’da bu sorunları daha az oranda çevre düzenlemesi,  sosyal ve sportif faaliyetler gibi sorunlar takip etmektedir.

Asarda "Seçmen Ne Dedi" için Türkiye genelinde internet üzerinden illerin problemlerini araştırdı. Her ilden minimum 100 kişiye sorduk. "İlinizin en önemli problemi nedir?" Çoktan seçmeli olarak yöneltilen soruda vatandaşlar kendi gözlemleri ile illerindeki ön plana çıkan sorunları bizlerle paylaştı. Bizde Seçmen Ne Dedi olarak hem seçmenin sesi olmak hem de illerde yöneticilerin stratejilerine rehberlik etmek amacı ile araştırma sonuçlarımızı kamuoyu ve şehir yöneticileri ile paylaşıyoruz. 

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.