ANKARA 31 MART 2019 YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI

19 Şubat 2019

31 Mart 2019 seçimlerine doğru Asarda Seçmen Ne Dedi için Ankara'da internet üzerinden anket yaptı.

Onlineveri anket sistemi kullanılarak internet üzerinden Ankara genelinde Asarda tarafından Seçmen Ne Dedi için yapıldığı anket sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Araştırmada link paylaşımı Asarda web sitesi ve Asarda sosyal medya hesapları üzerinden yapılmıştır.

Araştırmanın sadece internet kullanıcıları üzerinden internet linki ile yapılmıştır. 

Araştırmada 24 Haziran 2018 genel seçimleri referans alınmış olup seçmenlerin 24 Haziranda oy verdikleri partiye göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerindeki eğilimleri tespit edilmiştir.

Araştırmaya toplam 1046 kişi katılım sağlamış olup katılımcıların %40'ı kadınlar %60'ı erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Katılımcıların %50'si üniversite mezunu olup, %30'u lise mezundur. %20 oranında katılımcı ilk ve ortaokul mezunu kişilerden oluşmaktadır.

Yaş dağılımına baktığımızda katılımcıların %20'si 18-34; %30'u 35-44; %50'si ise 45 yaş ve üzerindedir.

31 Mart eğilimlerine geçmeden önce 24 Haziran 2018 Ankara seçim sonuçlarını incelemek ve bu doğrultuda hangi partiden hangi partiye oy geçişleri olduğunu incelemek gerekmektedir.

24 Haziran seçimlerinde Ankara'da partilerin aldıkları oya baktığımızda; AK Parti %40, CHP %26 bandında oy almıştır. Burada seçimin kaderini belirleyecek olan ana kriter İYİ Parti ve MHP seçmenleridir. İYİ Parti ve MHP seçmenlerinin ne oranda AK Parti ve CHP'ye oy verecekleri seçimin sonucunu belirleyecektir. 31 Mart 2019 seçimleri için parti faktörünün ötesinde adayları da ele alacak olur isek 2014 yerel seçimlerini de detaylı incelemek gerekmektedir. 

2014 yılı yerel seçimlerini incelediğimizde seçmen yaklaşık %1'lik fark ile Mansur Yavaş - Melih Gökçek arasındaki yarışta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini Melih Gökçek'e vermiştir. 2014 yılında MHP'de yaklaşık %8 bandında bir oy almıştır.

31 Mart yerel seçimlerini incelerken 24 Haziran seçimlerinde seçmenin verdiği oya göre eğilime bakacak olur isek 24 Haziranda Partilerine oy veren seçmenler partilerinin başkan adaylarını ne oranda desteklediler bunu da detaylı incelemek gerekmektedir.

Asarda'nın internet araştırmasına göre 24 Haziranda AK Partiye oy veren seçmenlerin %96'sı Cumhurbaşkanlığı oyunda oyunu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a verirken, CHP seçmenlerinin %89'u oyunu Sayın Muharrem İnce'ye vermiştir. Bu oran İYİ Parti'de ise %70'lere düşmüş ve İYİ Parti seçmeninin %70'i Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunu Sayın Meral Akşener'e vermiştir. Diğer adayların ise kendi parti seçmenlerinden aldığı oy oranı %50 bandındadır. 

Seçmen 24 Haziranda verdiği oya göre partisinin adayını veya ortak ittifak adayını 31 Mart yerel seçimlerinde ne oranda destekliyor.

Yerel seçim analizine geçmeden önce araştırmaya katılanların demografik özelliklerine göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Anket internet üzerinden online link ile yapıldığından katılımcıların öğrenim seviyeleri yüksek düzeydedir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi katılımcıların %50'si üniversite mezunu olup, %30'u lise mezundur. %20 oranında katılımcı ilk ve ortaokul mezunu kişilerden oluşmaktadır. Aynı şekilde cinsiyet dağılımına baktığımızda katılımcıların %60'ı erkeklerden ve %40'ı kadınlardan oluşmaktadır.

Araştırma sonuçları analiz edilirken Ankara'nın demografik özellikleri ve partilerin 24 Haziran seçimlerinde aldıkları oy oranlarında göre standartlaştırmalar ve çaprazlamalar yapılmıştır.

24 Haziran'da AK Partiye oy veren seçmenlerin 31 Mart Yerel seçimlerinde  ne kadarı Mehmet Özhaseki'yi destekliyor ne kadarı Mansur Yavaş'ı destekliyor. Aynı şekilde 24 Haziranda CHP'ye oy veren seçmenlerin ne kadarı Mansur Yavaş'ı destekliyor ne kadarı Mehmet Özhaseki'yi destekliyor. 

Burada seçimin kaderini belirleyecek olan diğer partilere baktığımızda sonuçlar daha da netleşecektir. AK Parti MHP ittifakında MHP seçmeni ne oranda Mehmet Özhaseki'yi destekleyecek ve İYİ Parti seçmeni ne oranda ittifak adayı Mansur Yavaş'ı destekleyecek.

Şuan için  Araştırmamıza göre Ankara'da seçimi açık ara önde götüren Mansur Yavaş'ın 24 Hazirana göre hangi partilerden ne oranda oy aldığını incelememiz gerekmektedir.

Mansur Yavaş 24 Hazirana göre CHP seçmeninin %95'inin; AK Parti seçmeninin %18'inin; MHP seçmeninin %47'sinin; İYİ Parti seçmeninin %75'inin ve diğer parti seçmenlerinin yaklaşık olarak %50'sinin oyunu almaktadır. 

Mehmet Özhaseki ise AK Parti seçmeninin %70'inin oyunu alırken MHP seçmeninin %30'unun oyunu almaktadır. İYİ Parti ve CHP seçmenlerinden %2 bandında seçmen Mehmet Özhaseki'ye destek vermektedir.

Ankara'da Mansur Yavaş ile Mehmet Özhaseki arasında yaklaşık %15 bandında bir fark gözükürken kararsız seçmen oranı %13 bandında olup kararsız seçmenlerin büyük çoğunluğunu AK Parti, MHP ve İYİ Parti seçmenlerinden oluşturmaktadır. CHP seçmeni 31 Mart ile ilgili %97 oranında kararını vermiş durumdadır.

Bu değerlendirmeler eşiğinde Ankara'da 31 Mart seçimleri eğilimine baktığımız zaman Mansur Yavaş %50 bandında gözükürken Mehmet Özhaseki %35 bandında gözükmektedir. Kararsız seçmen ve diğer parti seçmenlerinin toplam oranı %15 bandındadır. 

31 Mart 2019 yerel seçimleri analiz hazırlanıyor.

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.