ANKARA'DA YEREL SEÇİM 2019

11 Aralık 2018

Ankara’da AK Parti MHP seçmeninden aradığı desteği bulabilecek mi?

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SEÇİMİ

Yerel seçimlerin giderek yaklaştığı bu günlerde partiler, iller ve ilçeler bazında başkan adaylarını açıklamaya başladı. Ankara için AK Parti-MHP ittifakının adayı AK Parti Genel Başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki olarak belirlendi.

CHP tarafında ise henüz net bir isim belirlenmemiş olmasına rağmen CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yürüttüğü anket çalışmasında seçmenlere 5 farklı isim sorulduğu gözlemlenmiştir. Bu isimlerde 2014 yılı CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş ön plana çıkmaktadır.

2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti ve CHP arasında oldukça rekabetli bir seçim süreci yaşandı. Sonuçlarda AK Parti Melih Gökçek ile %44,8 oranında oy alırken CHP Mansur Yavaş ile %43,8 oranında oy alarak sadece 1 puan farkla seçimleri kaybetmiştir.  

24 Haziran 2018 genel seçim sonuçlarını incelediğimiz zaman AK Parti %40,4 oy oranına sahipken CHP %26,1 oranında oy almıştır. Bu da gösteriyor ki 2014 seçimlerine kıyasla CHP, AK PARTİ’den daha fazla oy kaybı yaşamıştır.

Bu veriler ışığında Ankara’da 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti MHP’li seçmenlerin de desteğini alarak 2014 seçimlerindeki 1 puanlık farkı arttırır mı yoksa yine rekabeti yüksek bir seçim süreci mi yaşanır?

Büşra Kurt Analist

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.