ESKİŞEHİR 31 MART 2019 YEREL SEÇİM ANKET SONUÇLARI

01 Mart 2019

Seçmen Ne Dedi 1-25 şubat tarihleri arasında Eskişehir seçmeninin nabzını tuttu.

Asarda Seçmen Ne Dedi için Eskişehir'de Onlineveri anket sistemini kullanarak internet üzerinden seçmenin nabzını tuttu. 

Araştırmamıza 1.400 kişi katılım sağlamış olup katılımcıların büyük çoğunluğu üniversite mezunu ve erkeklerden oluşmaktadır.

Katılımcıların %75'i erkeklerden %25'i kadınlardan oluşmaktadır.

Eskişehir

Eskişehir'de vatandaşın en önemli problemi Ekonomi ve sonrasında ulaşım ile işsizlik gelmektedir.

En önemli sorunları ekonomi, ulaşım, işsizlik olan Eskişehir seçmeninin 31 Mart 2019 yerel seçim eğilimlerine baktığımızda 24 Haziran 2018 genel seçimlerini doğru okumak gereklidir.

Şuan Eskişehir'de AK Parti - MHP ittifak adayı Burhan Sakallı'dan 4-5 puan önde olan CHP-İYİ Parti ittifak adayı ve mevcut Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen hangi partilerden ne oranda oy alıyor. 

24 Haziranda CHP'ye oy veren seçmenin yaklaşık %90'ı 31 Mart seçimlerinde tekrar CHP'ye oy verirken İYİ Parti seçmeninin %70'i ve Yılmaz Büyükerşen'e oy verme eğilimindedir.

Yılmaz Büyükerşen 24 Haziranda AK Partiye oy veren seçmenin %10'unun oyunu alırken MHP seçmeninin de yaklaşık olarak %25 inin oyunu almaktadır. 

AK Parti ve MHP ittifak adayı Burhan Sakallı ise 24 Haziranda AK Partiye oy veren seçmenin yaklaşık olarak %87'sinin oyunu alırken CHP seçmeninin de yaklaşık olarak %10'unun oyunu almaktadır. İYİ Parti seçmeninin yaklaşık olarak %15'i Burhan Sakallı'yı desteklerken MHP seçmeninden Burhan Sakallı'ya destek %50 bandındadır. 

Kararsızlık yaklaşık olarak %20 bandında en yüksek düzeyde MHP seçmenindedir.

Tüm bu oranlar ışığında internet üzerinden yapılan ve araştırma künyesinde belirtilen demografik özelliklere göre Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen yaklaşık %47 bandında bir oy ile seçimi önde götürürken Burhan Sakallı %43 bandında bir oy ile takip etmektedir. %10 bandında kararsız veya oy kullanmayacak olan bir seçmen kitlesi seçimin kaderini değiştirecek durumda. 

Eskişehir'de Burhan Sakallı'nın araştırmada belirtilen Eskişehir'in sorunlarına çözüm ve proje üretememesi durumunda başkanlık koltuğunu Yılmaz Büyükerşen'den devralması zor gözüküyor. 

Eskişehir'de çekişmeli bir seçim süreci Eskişehir seçmenini ve başkan adaylarını bekliyor.

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.