SİVAS 31 MART YEREL SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

15 Şubat 2019

Seçmen Ne Dedi olarak Sivas ili ve ilçelerinde internet üzerinden yaptığımız anketin sonuçlarını siz değerli seçmenlerimiz ile paylaşıyoruz.

Bu araştırma Asarda tarafından Onlineveri anket sistemi kullanılarak internet üzerinden Sivas ili ve ilçelerini kapsayacak şekilde yapılmıştır. Araştırmada link paylaşımı Asarda web sitesi ve Asarda sosyal medya hesapları üzerinden yapılmıştır.

Araştırmanın sadece internet kullanıcıları üzerinde yapıldığını düşünecek olur ve demografik verilerin ili tam anlamıyla temsil etmediğini düşünecek olursak sapma payı daha önce farklı bölgelerde yüz yüze ve internet üzerinden yapmış olduğumuz ve karşılaştırdığımız anketlerde %5 oranında farklılık göstermektedir. 

Araştırmada 24 Haziran 2018 genel seçimleri referans alınmış olup seçmenlerin 24 Haziranda oy verdikleri partiye göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerindeki eğilimleri tespit edilmiştir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerine yönelik olarak yapılan Sivas anketimize 15.02.2019 tarihi itibari ile 1.280 kişi katılmış olup katılımcıların 990'ı sivas merkezden 290'ı ilçelerdendir.

Araştırmaya katılan seçmenlerin demografik özelliklerine baktığımızda internet üzerinden yapılan anketimize %90 oranında erkekler %10 oranında kadınlar katılım sağlamıştır. İnternet üzerinden yapılan bir araştırma olduğundan ve cinsiyet dağılımının %50 bandında olması gerektiğini düşünecek olur isek araştırmamızda sapmaya etki edecek faktörlerdendir. Evreni doğru temsil edecek örneklem ile yüz yüze yapılan anketlerde sapma payı %2 bandında olur iken internet üzerinden yaptığımız araştırmada bu sapma payı %7 olarak öngörülmüştür.

İnternet üzerinden yapılan bir araştırma olduğu için ve ankete sadece internet kullanıcıları katıldığından araştırmada katılım sağlayan seçmenlerin öğrenim dağılımları da Sivas'ı temsil edecek düzeyde olmayıp Ankete katılanların yaklaşık %60'ı üniversite mezunu, %30'u lise mezunu ve %10'u ilköğretim (ilkokul ve lise) mezunudur.

İnternet kullanım yoğunluğu'da yaş ile orantılı bir durum olduğundan katılımların %55'i 18-35 yaş aralığında olup %45'i 35 yaş  ve üzerindedir.

Araştırma sonuçları değerlendirilirken demografik veriler ve 24 Haziranda oy verilen partiler ile ilgili standartlaştırmalar yapılarak sapma  payı minimum seviyelere indirilmiştir.

Araştırmamızda "Bir vatandaş olarak en önemli probleminiz nedir" diye sorduğumuz sorumuzda ilk sırada Ekonomi ve ikinci sırada işsizlik cevabı gelmektedir. 

 

Sivas il merkezinde seçmenlerin 24 Haziranda verdikleri oylara göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde verecekleri oya baktığımız zaman Büyük Birlik Partisinin diğer tüm parti seçmenlerinden ciddi oranda oy aldığını görmekteyiz.

24 Haziranda AK Partiye oy veren seçmenin %50'si, CHP'ye oy veren seçmenin %30'u, MHP'ye oy veren seçmenin %60'ı, İYİ Partiye oy veren seçmenin %55'i; 31 Mart yerel seçimlerinde oyunu Büyük Birlik Partisine vereceğini belirtmektedir. 

Sivas seçmeni bu seçimlere bu seçimlerde oyunuzu adaya göre mi partiye göre mi vereceksiniz sorusuna verdiği cevapta seçmenin büyük oranda adaya göre oy verme eğiliminde olduğunu görmekteyiz.

 

Seçmenlerin 24 Haziranda verdikleri oy dağılımlarına göre 31 Mart eğilimlerine baktığımızda Büyük Birlik Partisinin Sivas'ta diğer partilerden önde olduğunu görmekteyiz.

Demografik etkenlere göre sapma paylarına baktığımızda da Sivas'ta Büyük Birlik Partisinin diğer siyasi partilere ciddi oranda fark attığını görmekteyiz.

Anket katılımımız devam etmekte olup anketimize katılmadı iseniz Asarda web sitesi Anketler bölümünden anketimize katılım sağlayabilirsiniz.

 

ANKETLER

E-bülten Aboneliğine Katıl

Araştırma sonuçları ve güncel anketlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için e-bültenimize katılın.